<

काठमाडौं, १९ चैत ।

यो दुनियाँमा जन्मिएमा मर्नु निश्चित छ। कसैको मृत्युको बारेमा केही भन्न सकिन्न । भविष्यमा के हुने हो कसैलाई थाहा छैन। तर, निरन्तर परिवर्तन हुने प्रविधिसँगै असम्भव देखिने धेरै कुराहरु सम्भव हुन थालेका छन् ।

 

अहिले आर्टिफिसियल इन्टेलिजेन्स अर्थात एआईको युग चलिरहेको छ, जसले नयाँ–नयाँ कारनामा लिएर सबैलाई चकित पारिरहेको छ । यसको अपडेटसँगै मानिसको संसार पनि तीव्र गतिमा परिवर्तन हुँदैछ। अब एआई मार्फत मानिसको मृत्युको मिति र समयको भविष्यवाणी गर्ने काम भइरहेको छ । यो डरलाग्दो भए पनि धेरै मानिसहरू जान्छन् कि तिनीहरू कसरी र कहिले मर्छन् ? यसको उत्तरका लागि मानिसहरु ज्योतिषीकहाँ पनि जान्छन् तर यकिन जवाफ पाउन सक्दैनन् ।

 

तर, युरोपेली देश डेनमार्कका वैज्ञानिकहरूले तपाईको मृत्यु कहिले हुन सक्छ भनेर पत्ता लगाउन एआई प्रविधि प्रयोग गरिरहेका छन्। डेनमार्कका ती वैज्ञानिकहरू लाइफ टु वेक नामक परियोजनामा ​​काम गरिरहेका छन्। यस परियोजना अन्तर्गत वैज्ञानिकहरूले प्रविधि कत्तिको अचम्मको हुन सक्छ भनेर देखाउने प्रयास गरिरहेका छन् । तर, तिनीहरूले यसले निम्त्याउने खतराहरू बारे चेतावनी पनि दिइरहेका छन्।

 

यस परियोजना मार्फत, वैज्ञानिकहरू जान्न चाहन्छन् कि उनीहरूले स्वास्थ्य र सामाजिक घटनाहरूको भविष्यवाणी गर्न सक्छन् कि सक्दैनन्।

 

डेनमार्कको प्राविधिक विश्वविद्यालयले आर्टिफिसियल इन्टेलिजेन्समा आधारित ‘डेथ क्याल्कुलेटर’ तयार गरेको छ । यो मृत्यु भविष्यवाणी गर्ने बारे दावी गरिएको छ कि यसले व्यक्तिको जीवनको अवधि धेरै सटीकताका साथ बताउन सक्छ। सरल भाषामा यो मृत्यु भविष्यवाणीले व्यक्तिलाई कति वर्ष बाँच्ने छ भनेर बताउन सक्छ।

 

एक तरिकामा एक व्यक्तिले आफ्नो म्याद समाप्त हुने मिति प्राप्त गर्नेछ। वैज्ञानिकहरू भन्छन् कि यो परियोजनाले पनि च्यापजिपिटी जस्तै एल्गोरिदम र डाटामा काम गर्दछ।

 

डेनमार्कको प्राविधिक विश्वविद्यालय (डीटीयू) का प्रोफेसर सुने लेहमनले यसबारे जानकारी दिएका हुन्। उनले सन् २००८ देखि २०२० सम्म ६० लाख मानिसको स्वास्थ्य र श्रम बजार सम्बन्धी तथ्याङ्क परीक्षणका लागि विश्लेषण गरिएको बताए । यस मार्फत मिति भविष्यवाणीकर्ताले ७८ प्रतिशत सटीकताका साथ सही तथ्याङ्क देखाएको छ। लेहम्यानले कुनै पनि कुराको भविष्यवाणी गर्न सक्ने बताउँछन्।न्युज कारखाना

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0