<

काठमाडौं, ७ माघ ।

तपाईं व्यायाम वा डाइटिङ बिना तौल घटाउने प्रयास गर्दै हुनुहुन्छ।

 

यो तौल घटाउने सबैभन्दा सजिलो र प्राकृतिक तरिका हो। उसो भए, बिहान खाली पेटमा ज्वानुको जुस पिउनुहोस् ।

 

ज्वानुमा भिटामिन, मिनरल्स, एन्टिअक्सिडेन्ट आदि धेरै पोषक तत्व पाइन्छ। यी सबैले शरीरलाई डिटोक्सिफाई गर्छ र मेटाबोलिज्म बढाउन मद्दत गर्छ। यस बाहेक अजवाइनमा फाइबर पनि पाइन्छ, जसले पेट भरी राख्छ र भोक कम गर्छ । यसका थप फाइदाहरु जानौं ।

 

अजवाइन

ज्वानुमा पानीको मात्रा राम्रो हुन्छ, जसले यसलाई हाइड्रेटिंग खाना बनाउँछ। ज्वानु खाँदा शरीरमा पानीको कमी हुँदैन र तौल पनि नियन्त्रण हुन्छ । यसका साथै ज्वानुमा एन्टिअक्सिडेन्ट गुण पनि हुन्छ, जसले शरीरबाट विषाक्त पदार्थ र फ्री रेडिकलहरू हटाउन मद्दत गर्छ। तिनीहरूले शरीरको डिटक्स प्रक्रियालाई बढावा दिएर हानिकारक विषाक्त पदार्थहरूबाट छुटकारा पाउँछन् किनभने यसमा  एन्टी इन्फ्लेमेटरी हुन्छ ।

यसरी अज्वानुको पानी र एन्टिअक्सिडेन्टको उपस्थितिले विषाक्त पदार्थहरू बाहिर निकालेर शरीरलाई डिटक्सिफाइ गर्न मद्दत गर्दछ।

 

बोसो घटाउँछ
ज्वानुमा भिटामिन सी, भिटामिन ई, बिटा क्यारोटिन, ल्युटिन आदि धेरै प्रकारका एन्टि अक्सिडेन्टहरू पाइन्छ। यी सबैले शरीरमा अक्सिडेटिभ तनाव कम गर्न काम गर्छ। अक्सिडेटिभ तनावको कारण शरीरमा फ्री रेडिकलहरू बन्छन्, जसले कोशिकाहरूलाई क्षति पुर्‍याउन सक्छ ।

ज्वानुमा रहेको एन्टिअक्सिडेन्टले फ्रि रेडिकलसँग कोशिकाहरूलाई बचाउँछ। साथै, यी एन्टिअक्सिडेन्टहरूले चयापचय प्रक्रियालाई गति दिएर शरीरमा अतिरिक्त बोसो जलाउन मद्दत गर्दछ। यसरी अजवाइनले तौल घटाउन र बोसो घटाउन काम गर्छ।

 

ज्वानुको जुस कसरी बनाउने ?
सबैभन्दा पहिले ज्वानु राम्ररी सफा गर्नुहोस्। त्यसपछि यी स्टिकहरू काट्नुहोस् ताकि तिनीहरू जुसरमा भुइँमा हुन सक्छन्। अब यी काटिएका स्टिकहरूसँग केही ज्वानुका पातहरू थप्नुहोस्। यसपछि अलिकति कागतीको रस र एक चम्चा मह मिसाउनुहोस्। अब यी सबै सामग्रीलाई जुसर मेसिनमा राख्नुहोस् र राम्ररी पीस्नुहोस्। एकपटक सबै अवयवहरू राम्ररी मिसिएपछि, जुसर बन्द गर्नुहोस्। तपाईंको स्वादिष्ट र स्वस्थ ज्वानुको रस तयार छ। यसलाई बर्फ वा सामान्य पानीसँग सेवा गर्नुहोस् र मजा लिनुहोस्।न्युजका्रखाना

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0