<

काठमाडौं, ६ बैशाख । वर्षको पहिलो सूर्यग्रहण बुधबार लाग्दैछ ।

 

ग्रहण बिहान ७ बजेर ४० मिनेट देखि १२ बजेर २९ मिनेटसम्म सम्म लाग्नेछ ।  समग्रमा, सूर्य ग्रहणको अवधि साढे पाँच घण्टा छ। यस पटक कङ्कनकृति सूर्यग्रहण हुनेछ।

 

यस्तो अवस्थामा नेपाललगायतका क्षेत्रमा  सूर्यग्रहण कति समयसम्म देखिने र यस समयमा के सावधानी अपनाउने भन्ने सबै जानकारी हुनु जरुरी छ । त्यसैले, ढिलो नगरी यस वर्षको पहिलो सूर्यग्रहणसँग सम्बन्धित सबै विवरणहरू जानकारी राखौं ।

नेपालमा सूर्यग्रहण

यो सूर्यग्रहण नेपालमा देखिने छैन, त्यसैले सुतक अवधि मान्य छैन। यसबाहेक वर्षको पहिलो ग्रहण कम्बोडिया, चीन, अमेरिका, सिंगापुर, थाइल्याण्ड, अन्टार्कटिका, अष्ट्रेलिया, भियतनाम, ताइवान, पपुवा न्युगिनी, इन्डोनेसिया, फिलिपिन्स, दक्षिण हिन्द महासागर र न्यूजिल्याण्डमा देखिनेछ ।

 

सूर्य ग्रहण र सावधानी

– सूर्यग्रहण हेर्न चाहनुहुन्छ भने नाङ्गो आँखा प्रयोग नगर्नुहोस्। टेलिस्कोप मार्फत हेर्न सकिन्छ। अथवा सनग्लासको सहायताले सूर्यग्रहण हेर्न सक्नुहुन्छ। यदि तपाईंले नाङ्गो आँखाले ग्रहण हेर्नुभयो भने सूर्यको हानिकारक किरणले आँखालाई हानि पुर्‍याउन सक्छ।

– ग्रहणको समयमा भगवानको नाम लिनु पर्छ। कीर्तन भजन गर्नुपर्छ। ग्रहणको मध्यावधिमा यज्ञ र भगवानको आराधना गर्नु उत्तम मानिन्छ।

– ग्रहण सकिएपछि स्नान गरेर दान पनि गर्नुपर्छ । यो पनि धेरै राम्रो मानिन्छ। ग्रहणको प्रभावबाट बच्न आदित्य हृदय स्तोत्रको नियमित पाठले जीवनमा सकारात्मकता कायम राख्छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0