<

बज्जिकाञ्चल,०१ गते वैशाख
बज्जिकाञ्चल क्षेत्रमा आज ‘जुड–शितल’ पर्व मनाइँदै छ । बढ्दो गर्मीबीच यो क्षेत्रमा नयाँ वर्ष २०८० प्रारम्भसँगै जीवनमा शीतलताको कामना गर्दै मनाइने ‘जुड–शितल’ पर्व मनाइँदैछ ।
नयाँ वर्षका दोस्रो दिन (वैशाख सङ्क्रान्ति) चना (बदाम), जौँ, मकै, कँगनो, गहुँ, चामल र मुँगसहित सातथरि खाद्यान्नको सातु र माटोको अङ्खरामा सखरको सर्वत बनाएर कूलदेवतालाई चढाएपछि कूलपुरोहित, ब्राह्मण र साधुहरूलाई दान गरिन्छ ।

बढ्दो गर्मीमा शीतल दिने चना, मुँग र जौँका परिकार यस पर्वमा विशेष मानिन्छन् । पहिलो दिन सातु र सर्वत दान दिएर यिनै परिकार खाइने यो विधिलाई बज्जिकाञ्चलमा ‘सतुवाइन’ भन्ने गरिएको छ । ‘जुड–शीतल’ पर्वको पहिलो दिन ‘सतुवाइन’ मनाएका छन् ।

पर्वको दोस्रो दिन अर्थात् वैशाख २ गते आज घर–घरमा परिवारका श्रेष्ठजनले आपूmभन्दा सानालाई शिरमा जल सिञ्चित गर्दै आरोग्यता, शीतलता र दीर्घजीवनको आशीर्वाद दिने गर्दछन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0